Czy zwracacie uwagę na termin ważności kosmetyków?

Przyznam szczerze, że w mojej kosmetyczce są produkty, które zdarza mi się używać po terminie ważności. Wynika to z tego względu, że nie pamiętam, kiedy dokładnie zaczęłam używać dany kosmetyk czy też data ważności się zatarła albo jest ciężka do rozszyfrowania.

Ten post poświęcony jest przede wszystkim terminom ważności kosmetyków kolorowych, ponieważ kosmetyki do codziennej pielęgnacji raczej rzadko ulegają przeterminowaniu ze względu na ich regularne stosowanie.

O terminie ważności kosmetyków decydują przede wszystkim konserwanty zawarte w ich składzie. Zgodnie ze standardami europejskimi termin ważności kosmetyku powinien wynosić 30 miesięcy. Termin ten liczony jest od momentu opuszczenia linii produkcyjnej do momentu zużycia. Jeśli termin przydatności produktu jest krótszy niż 30 miesięcy jest opatrzony znakiem PAO – Period After Openning, tj. znakiem otwartego słoiczka wraz z podaniem liczby miesięcy, jak długo kosmetyk może być używany po otwarciu np. 6M, 12M, 18M czy też 30M.

Przyjrzyjmy się datom ważności poszczególnych kosmetyków do makijażu.

Kosmetyki w kamieniu

Najdłuższą datę ważności mają tzw. twarde kosmetyki czyli pudru, cienie do powiek, róże oraz bronzery. Data ich przydatności wynosi nawet do 3 lat od daty otwarcia. Długi termin ważności wynika przede wszystkim z tego, że są to kosmetyki pozbawione wody, gdzie rozwój bakterii jest znikomy. Przy czym, musimy przestrzegać zasad higieny. Zamykać kosmetyki szczelnie i przechowywać w suchym miejscu. Zaleca się, żeby nie przechowywać gąbeczki bezpośrednio razem z pudrem, ponieważ może to powodować rozwój bakterii. Jeśli puder w kamieniu czy też cienie do powiek zaczną się kruszyć lub zrobią się grudki należy wyrzucić kosmetyk do kosza. Pamiętajmy, że o tym jak długo możemy używać kosmetyk nie decyduje data ważności, ale jego zapach, kolor i konsystencja.

Kosmetyki do ust

Pomadek nie powinniśmy stosować dłużej niż dwa lata. Ja w swojej kolekcji mam pomadkę, którą mogę stosować nawet 30 miesięcy, czyli ponad dwa lata. Pomadka jest kosmetykiem suchym, więc stąd ten długi termin przydatności od otwarcia. Jeśli pomadka zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, waży się na ustach albo ciężko jest ją rozprowadzić to jest sygnał, że należy się jej pozbyć.

Z kolei termin przydatności błyszczyków jest krótszy i wynosi do 1 roku, ma to związek z wilgotnością. Przez to, że błyszczyki mają konsystencję płynną mogą w nich rozwijać się bakterie.

Kosmetyki do oczu

W tuszach do rzęs i płynnych eyelinerach szybko zachodzą procesy, w których rozwijają się bakterie. Przyczynia się do tego przede wilgotność kosmetyków, jak i fakt, iż podczas używania wpuszczamy do tych produktów powietrze. Jeśli tusz do rzęs lub płynny eyeliner stają się grudkowate i efekty są mało estetyczny to znak, że czas się pozbyć kosmetyku. Powyższe kosmetyki można stosować od 3 do 6 miesięcy od otwarcia.

Kosmetyki do twarzy

Termin przydatności podkładów do twarzy od daty otwarcia wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dłużej może używać podkładów, które znajdują się w słoiczkach z pompką. Do podkładu szczelnie zamkniętego, trudniej dostają się zanieczyszczania i bakterie.

Korekty mają podobny okres ważności po otwarciu jak podkłady. Również ich długość zależy od opakowania. Jeśli korektor jest w opakowaniu podobnym do opakowania tuszu do rzęs i aplikator ma bezpośrednio styczność z naszą skórą, okres przydatności tego kosmetyku jest krótszy i należy szybciej się go pozbyć ze swojej kosmetyczki.

Kosmetyki do paznokci

Chyba najłatwiej rozpoznać, kiedy skończyła się data przydatności lakieru do paznokci. Lakier wysycha, staje się grudkowaty i jego aplikacja jest trudna lub wręcz niemożliwa. Nie ma sensu rozcieńczać lakierów acetonem, ponieważ jest to tylko chwilowy zabieg. Lakier po terminie przydatności nie jest już trwały, będzie odpryskiwał i nie będzie prezentować się na paznokciach tak, jak świeży lakier. Termin przydatności lakierów do paznokci wynosi od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Pamiętajmy, żeby nie przechowywać lakierów do paznokci w łazience. Najlepszym miejscem dla lakierów jest lodówka.

***

Bywa tak, że data ważności kosmetyków jest napisana wprost, wynika to z tego względu, że kosmetyk jest zdatny do użycia dłużej niż 30 miesięcy od daty jego produkcji. Zawsze jak przygotowuję recenzję, informuję Was o dacie ważności danego produktu. Czasem jednak bywa tak, że data produkcji jest zakodowana, a co za tym idzie, jego data ważności również. W takich przypadkach pomocne w jej rozszyfrowaniu są różne portale. Przykładowo może być to Świeżomierz, który sprawdzi nam datę produkcji perfum i kosmetyków. Do daty produkcji dodajemy 5 lat w przypadku perfum i 3 lata w przypadku pozostałych kosmetyków i tak otrzymujemy datę ważności.

Obecnie pod ostrzał biorę skład kosmetyków i na pewno za jakiś czas pojawi się wpis dotyczący składu kosmetyków, czyli tego jakich składników / konserwantów należy unikać, a po jakie kosmetyki można śmiało sięgać.